Právnickou osobou se v podnikatelské sféře rozumí společnosti. Jde o osobní společnosti, kapitálové společnosti a družstva. Každý z jednotlivých forem podnikání v podobě právnické osoby má odlišný způsob zakládání, ručení i platbu základního kapitálu.
Podnikání fyzické osoby se nejvíce blíží Veřejná obchodní společnost (v.o.s.), která funguje jako sdružení dvou a více podnikatelů, kteří podnikají společným jménem. Je nutné takové spojení zapsat do obchodního rejstříku a společníci za závazky společnosti ručí do výše svého jmění. Jde tedy o relativně velmi rizikovou formu podnikání.
Méně rizikovou skupinu pak představují komanditní společnosti (k.s.), kde figurují dva typy společníků. Komplementáři, kteří mají práva a povinnosti jako společníci ve v.o.s. a komanditisté, kteří mají za povinnost vnést do společnosti alespoň 5 000 Kč vkladu, který je jediným ručitelským závazkem této osoby. Výhoda těchto osobních společností (v.o.s. a k.s.) je v tom, že je zde prakticky nulový základní kapitál, velká flexibilita a prakticky nulová administrativa. Společnosti jsou velmi pružné a dokáží dobře reagovat.
Dále jsou právnickými osobami kapitálové společnosti, ke kterým patří společnost s ručením omezeným (s.r.o.) a akciová společnost (a.s). S.r.o. má základní kapitál ve výši 200 000 Kč a a.s. pak minimálně 2 miliony Kč. Tyto společnosti ručí do výše pouze svého majetku, takže jejich společníci nemusejí ručit za závazky společnosti svým vlastním majetkem. Avšak jde o složitější administrativu a celkově o náročnější formu podnikání. Každá má však své výhody a nevýhody. Jednotlivé podniky vždy dokáží najít svou vlastní skupinu obyvatel a ta je hojně využívá. Podnikání v podobě právnických osob je u nás velmi rozšířené a přináší do rozpočtu nemalé prostředky prostřednictvím nejrůznějších daní a rozpočtů. Vždy při začátku podnikání je velmi důležité umět se vhodně rozhodnout, jaká forma právnické či fyzické osoby nejlépe koresponduje s požadavky, které člověk na podnikání má a s požadavky, které má stát na jednotlivé druhy podniků. Tyto aspekty pak mezi sebou porovnat a vybrat nejméně rizikovou a nejvíce výhodnou možnost.