Tak jako všechny druhy investic i investice do podílových fondů mají své výhody a nevýhody, pojďme se na ně v tomto článku tedy blíže podívat.
Nejdříve si řekněme o co se vlastně jedná. Podílové fondy jsou typickým příkladem tzv. kolektivního investování, to spočívá v tom, že více investorů nakoupí za své finanční prostředky listy podílových fondů a stanou se tedy podílníky fondu. Investor od té chvíle investované peníze nespravuje, ale svěřil je do rukou investiční společnosti, která fond vytvořila a která se již bude o hospodaření s penězi starat.
Jestliže to s investováním do podílových fondů myslíte vážně, uděláte nejlépe jestliže zajdete do své banky a necháte se o nabídce zhodnocení vašich finančních prostředků pomocí nějakého fondu informovat.
Typy fondů: podílové, otevřené, investiční, penzijní, strukturární, evropské fondy...
Mezi výhody, které by vás mohly k investici do podílových fondů motivovat můžeme zařadit zejména : Veliký výběr fondů. Můžete vybírat podle toho do jakých investičních nástrojů fondy investují, zda je fond zajištěný, tedy zda nemůžete o svou investici přijít, některé vám nabídnou i zajištěný výnos – možností je opravdu hodně. Profesionální správa fondu – Správci fondů by měli být zkušení profesionálové, kteří by měli vědět jak s vašimi penězi zacházet a jak je co nejlépe zhodnotit, tudíž jestliže sami sobě nevěříte, jsou pro vás fondy určitě námětem k zamyšlení. U otevřených podílových fondů můžete jeho listy dle libosti přikupovat a investovat tak průběžně, což výrazně omezí rizika spojená s jednorázovou investicí. Ještě by se slušelo říct, že máte právo vaše podílové listy kdykoliv prodat, ať už je situace jakákoliv, během několika dnů byste měli své peníze mít.
I u podílových fondů narazíme na určité nevýhody. V prvé řadě můžeme zmínit jistou nepřehlednost, kterou způsobuje velké množství dostupných fondů, většinou s nic nevypovídajícími názvy, takže pokud jste začátečník, měli byste zvážit diskusi s finančním poradcem. Další nevýhodou jsou velice vysoké poplatky, které jsou vám za správu investice účtovány, např. poplatky za vstup či výstup z fondu. Navíc, aby investice přinesla nějaký výnos je potřeba počítat s dlouhodobým časovým horizontem a stejně jako všude platí, čím větší výnos, tím větší riziko.