Pakliže máte přebytečné finance a rodinný dům, měli byste zvážit investici do tepelného čerpadla. Jde o zařízení, které získává teplo z energie, jež vyzařuje Země. Toto velmi ekologické vytápění absolutně nepoškozuje ovzduší.
Existují dva typy ohřevů.Tím prvním je systém vzduch-voda, který sbírá teplo ze vzduchu a následně ho předává vodní soustavě, jež vytápí dům. Tento systém je bohužel v zimě velmi málo produktivní, takže na jednu spotřebovanou kilowatthodinu připadá zhruba tři až čtyři vyprodukované kilowatthodiny.
Daleko výkonnějším je tepelné čerpadlo typu voda-voda. To je založeno na ohřevu primárního okruhu vody, který pak předává teplo sekundárnímu vytápěcímu okruhu. Zde se poměr příkonu ku výkonu může pohybovat na hranici 1:5,5.
Systém voda-voda vyžaduje hluboký vrt do země, jehož hloubka se pohybuje i kolem 80metrů. V tomto bodě je umístěn nejnižší bod primárního okruhu. Voda se zde ohřívá a čerpadlem je hnána k sekundárnímu okruhu, kterému je teplo předáno. Jak moc dokáže tepelné čerpadlo vytopit objekt, záleží na hloubce vrtu a velikosti budovy, avšak obecně platí, že pro zimní měsíce musíme zvolit ještě jeden druh vytápění. Nejčastější kombinací je tepelné čerpadlo spolu s elektrickým kotlem.
Cena celé investice se může vyšplhat přes sto tisíc korun, přičemž většina z toho se vrátí během deseti let.Avšak majitelé by si měli uvědomit, že jde o velmi ekologické vytápění, které má příznivý dopad na okolní prostředí. Jistou nevýhodou je skutečnost, že vždy je zapotřebí přídavného topného článku, jež se zapojuje během zimy. Jinak ale jde o velmi moderní způsob vytápění, kterému se předpovídá veliká budoucnost.
- nízké provozní náklady
- malé emise škodlivých plynů, jeden z nejekologičtěších způsobů vytápění
- velice pohodlné, k regulace teploty stačí pootočení tlačítka
- minimální odpad ze spalování
- nutnost speciálně upraveného kotle
- potřeba suchých skladovacích prostor
- v zimních měsící většinou potřeba přídavného vytápění