Posledním klasickým způsobem, kterým lze zajistit teplo v domovech během zimních měsíců, je vytápění pomocí elektrické energie. Elektrické vytápění si prožilo svůj boom v devadesátých letech. V současnosti je na ústupu, neboť cena za kilowattu energie přesahuje několik korun, což při příkonu elektrických kotlů znamená nemalý finanční výdaj.
Novodobé elektrické kotle se vyznačují vysokou efektivností. Přesto se jejich příkony pohybují od 7,5kW po 22kW. Do klasického rodinného domku se hodí kotel o příkonu 15kW. Trh elektrických kotlů nabízí velké množství značek a typů, takže za relativně nízkou cenu lze získat elektrokotel s digitálním displejem a podobnými záležitostmi, které velmi usnadní obsluhu a nastavení. Pořizovací částka za klasický 15kW kotel se pohybuje od 15000Kč po 20000Kč.
Svým majitelům přinese elektrický kotel komfort v podobě jednoduchého provozu, který nevyžaduje žádnou péči. Nastavuje se pouze teplota na ovládacím termostatu, jež určuje teplotu vzduchu v místnosti.
Je považováno též za velmi ekologické, neboť nedochází k produkci žádných skleníkových ani jiných plynů. Trend však ukazuje, že cena je pro spotřebitele rozhodující, a proto dochází k odchodu od elektrického vytápění k alternativním způsobům.
Bohužel nic není zadarmo a i zde platí, že komfort je draze vykoupen celkovou sumou za protopenou energii. Vytápění pomocí elektrické energie je ještě o třetinu dražší než je tomu u plynu, je však nejvíce pohodlné a vyžaduje nejmenší pořizovací náklady.
Mezi další nevýhdy patří závislost na přívodu elektřiny. Celý systém stojí a padá s přívodem elektrické energie.